Leon Bilak Peritz
Osoby, pochodzące z Polski

Leon Bilak Peritz

Urodzony: nieznana, prawdopodobnie 1903 r. w Guatemali
Data śmierci: nieznana, zmarł w Gwatemali

Leon Bilak był potomkiem pierwszej polskiej rodziny, osiadłej na stałe w Gwatemali pod koniec XIX w. Byli to jego dziadkowie i ojciec, który miał wówczas 13 lat. Bilakowie pochodzili z Wielkopolski, z okolic Kępna. Sprowadzili do Gwatemali kilka polskich rodzin z Kępna i okolicy, m.in. matkę Leona Bilaka. Bilakowie dobrze się urządzili w nowym kraju, skoro było ich stać nawysłanie syna na studia i to aż do Niemiec, gdzie przebywał w latach 1912-20.
Po powrocie doGwatemali Leon Bilak pracował w redakcji pisma "El Impercial". Filatelistyka i produkcjaznaczków pasjonowała go od najmłodszych lat. Stał się największym, najbardziej znanym filatelistąswego kraju. 'uważał się również za Polakamówiąc: "nie urodziłem się co prawda w Polsce, lecz czuję się Polakiem i Wielkopolaninem") i pierwszym w ogóle w historii filatelistą, który doczekał się uwiecznienia na znaczku pocztowym -znaczku pocztowym gwatemalskim.
W 1973 roku Leon Bilak przyjechał do Polski na ŚwiatowąWystawę Filatelistyczną "Polska-73", odbywającą się w Poznaniu. W swoich trzech gablotachzaprezentował historię powstania znaczka. Przyjechał na wystawę jako oficjalny przedstawicielprezydenta Gwatemali, Carlosa Osorio oraz Kongresu i Poczty swego kraju.
> Żródło: Polacy w Ameryce Centralnej. Autorem jest Marian Kałuski

Uwaga:
Osoby polskiego pochodzenia, które nie urodziły się w Polsce, ani w niej nie mieszkały, nie są zaliczane do kategorii "Polonica" w tym katalogu. Wyjątek stanowi Leon Bilak, który czuł się bardzo związany z Polską i był zapalonym filatelistą. Ponadto, wizerunek filatelisty na znaczku jest bardzo rzadki.

Znaczki Polonica:

Gwatemala 1971, 12 VII